Arka materialna
Idea Arki Materialnej?
Tak jak kiedyś Noe zmagał się z potopem, tak teraz wysiłki w ratowaniu świata i człowieka wymagają zbudowania struktur, dzieł i wartości takiego globalnego domu-arki, aby było to miejsce duchowej odnowy świata, afirmacji osoby ludzkiej i mieszkanie Boga.
Niepewność tych czasów stawia przed nami konieczność czuwania i stałej gotowości. „Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich
Jaka ma być funkcja i znaczenie takiej arki dla Noego naszych aktualnych czasów ?
Od początku rozwoju ludzkiej historii czy według biblijnych początków ludzkości) w konfrontacji człowieka z warunkami klimatycznymi najważniejsze wydaje się jego przystosowanie do środowiska i umiejętności przetrwania w trudnych warunkach dzikiej przyrody. Badając żyjące dziś społeczności, które nie znają ułatwień współczesnej cywilizacji w surowych warunkach zimnej północy, w dzikich lasach deszczowych, na pustkowiach i pustyniach w skrajnie niesprzyjających warunkach, doświadczające bardzo wysokich i niskich temperatur, mieszkające w rozrzedzonym powietrzu, w miejscach występowania częstych huraganów, sfer ulewnych deszczów, powodzi, suszy czy nagłych zmian atmosferycznych można sobie wyobrazić, jak trudziły się ze środowiskiem i zmianami klimatu dawne ludy i plemiona naszych przodków. Ich możliwości dostosowania się do warunków środowiska dają wyobrażenie o tym, jak radziły sobie i jak szukały ratunku społeczności ludzkie w czasach biblijnych. Dla wędrujących gromad, a później w stałych obozowiskach potomków Kaina najważniejszym warunkiem przeżycia było znalezienie lub zbudowanie bezpiecznego domostwa, miejsca czasowego lub stałego przebywania. Ich przekształcenia wskazują na postępujący proces podporządkowywania sobie przez ludzi środowiska naturalnego: ochronę przed chłodem ( posługiwanie się ogniem), uniezależnienie od zmian pogody, deszczu (wykorzystanie skór zwierzęcych), opanowanie nieprzyjaznego środowiska (ochrona przed cierniami, brudem), umiejętność zdobywania, gromadzenia i przenoszenia pożywienia (narzędzia kamienne) oraz zamieszkanie nie tylko w napotkanych, naturalnych kryjówkach czy jaskiniach.
- Żywność i woda
- Ciepło
- Prąd i światło
- Przemieszczanie się
- Utrzymanie zdrowotne
- Narzędzia przetrwania
- Bezpieczeństwo i obrona
- Finanse jako środki do przetrwania