Arka materialna

Idea Arki Materialnej?

Wśród wielu propozycji przeciwdziałania kryzysom współczesnego świata, często niedocenianą w obecnym czasie, jest biblijna historia Noego i jego Arki, która może stanowić archetyp obecnych zmagań człowieka z przyrodą i zmianami klimatycznymi.
Nasze działania, mimo podobieństw do zmagań Noego w czasie biblijnego potopu, nie mogą jednak stanowić stałego, powszechnego, skutecznego i uniwersalnego sposobu na współczesne ratowanie człowieka, jego cywilizacji i otaczającej przyrody w obliczu zagrożeń ekologiczno-klimatycznych czy wojen. W tych działaniach podkreślona jest wyłącznie funkcja ratunkowa dla człowieka, dotycząca aspektu materialnego, doraźnego i zewnętrznego. Istotne znaczenie archetypu Arki Noego nie kryje się tylko w materialnych, technicznych i dosłownych szczegółach statku-ocalenia, lecz w kulturowych i duchowych funkcjach historii biblijnej dla idei współczesnej arki ratującej ludzkość i świat przyrody. Prawdziwa arka to dom (oikos-ethos) w potrójnym znaczeniu: miejsca, w którym mieszka człowiek, sieci relacji międzyosobowych i tożsamości bycia człowiekiem oraz w znaczeniu teologicznym jako przestrzeń sacrum, miejsce święte i Dom Pana. Człowiek we współczesnej arce powinien realizować plan Stwórcy i dopiero wtedy będzie ratował stworzenie, będzie współpracował z Bogiem w dziele odkupienia, będzie bezpieczny od kataklizmów.

Tak jak kiedyś Noe zmagał się z potopem, tak teraz wysiłki w ratowaniu świata i człowieka wymagają zbudowania struktur, dzieł i wartości takiego globalnego domu-arki, aby było to miejsce duchowej odnowy świata, afirmacji osoby ludzkiej i mieszkanie Boga.
Niepewność tych czasów stawia przed nami konieczność czuwania i stałej gotowości. „Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich
Jaka ma być funkcja i znaczenie takiej arki dla Noego naszych aktualnych czasów ?
Od początku rozwoju ludzkiej historii czy według biblijnych początków ludzkości) w konfrontacji człowieka z warunkami klimatycznymi najważniejsze wydaje się jego przystosowanie do środowiska i umiejętności przetrwania w trudnych warunkach dzikiej przyrody. Badając żyjące dziś społeczności, które nie znają ułatwień współczesnej cywilizacji w surowych warunkach zimnej północy, w dzikich lasach deszczowych, na pustkowiach i pustyniach w skrajnie niesprzyjających warunkach, doświadczające bardzo wysokich i niskich temperatur, mieszkające w rozrzedzonym powietrzu, w miejscach występowania częstych huraganów, sfer ulewnych deszczów, powodzi, suszy czy nagłych zmian atmosferycznych można sobie wyobrazić, jak trudziły się ze środowiskiem i zmianami klimatu dawne ludy i plemiona naszych przodków. Ich możliwości dostosowania się do warunków środowiska dają wyobrażenie o tym, jak radziły sobie i jak szukały ratunku społeczności ludzkie w czasach biblijnych. Dla wędrujących gromad, a później w stałych obozowiskach potomków Kaina najważniejszym warunkiem przeżycia było znalezienie lub zbudowanie bezpiecznego domostwa, miejsca czasowego lub stałego przebywania. Ich przekształcenia wskazują na postępujący proces podporządkowywania sobie przez ludzi środowiska naturalnego: ochronę przed chłodem ( posługiwanie się ogniem), uniezależnienie od zmian pogody, deszczu (wykorzystanie skór zwierzęcych), opanowanie nieprzyjaznego środowiska (ochrona przed cierniami, brudem), umiejętność zdobywania, gromadzenia i przenoszenia pożywienia (narzędzia kamienne) oraz zamieszkanie nie tylko w napotkanych, naturalnych kryjówkach czy jaskiniach.

Arka to nie tylko materialne miejsce pobytu, ale coś więcej. To przestrzeń życia, działania, relacji z innymi, budowania wszystkiego, co jest ważne dla człowieka w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym. Takim domem w podstawowym znaczeniu jest Arka materialna, ponieważ wskazuje na wielofunkcyjność tej budowli, przeznaczenie do utrzymania przy życiu ludzi i zwierząt przez określony czas a jej trwałość gwarantują przetrwanie w skrajnie niesprzyjającym środowisku zewnętrznym.
Arkę materialna można podzielić na obszary.
  1. Żywność i woda
  2. Ciepło
  3. Prąd i światło
  4. Przemieszczanie się
  5. Utrzymanie zdrowotne
  6. Narzędzia przetrwania
  7. Bezpieczeństwo i obrona
  8. Finanse jako środki do przetrwania