Święta Hildegarda von Bingen żyła w latach 1098-1179 w Niemczech. Wstąpiła do klasztoru benedyktynek w Disibodenberg i w wieku 35 lat została opatką. Św. Hildegarda przez całe życie miała wizje, które pomogły jej dojrzeć mądrość Bożą i być postrzeganą jako prorok. Zapisała to, co Bóg jej powiedział i pokazał poprzez te wizje, a także opublikowała wiele tomów na temat nauki, medycyny i teologii.

Była także bardzo szczera, jeździła na wyjazdy misyjne i wygłaszała kazania w innych klasztorach i na targowiskach. Obecnie wokół jej nauk panuje kultura odrodzenia, zwłaszcza nauk o tym, jak jeść, aby zachować zdrowie, oraz o wielu jej leczniczych i ziołowych środkach.

 

Zasady życia św. Hildegardy

Wzmocnij duszę poprzez modlitwę i medytację, poprzez wspieranie talentów i cnót oraz pracuj przeciwko słabościom i występkom.

Regularna detoksykacja poprzez specjalne „kuracje” lub zabiegi, takie jak upuszczanie krwi, kuracja piołunem (i wiele innych), terapie postne i oczyszczające, które mają wzmacniać organizm.

Kiedy dusza, ciało i umysł są jednakowo mocne, wówczas cztery soki i elementy życia są zrównoważone. Dzięki temu organizm może optymalnie pracować i czuć się zdrowo. Równowagę tę łatwo jednak zaburzyć poprzez nieprawidłowe nawyki i pożądliwości związane z jedzeniem i piciem.

Wyostrz zmysły, żyj celowo i wesoło; „kochaj życie i prawidłowo wykorzystuj swoje pięć zmysłów”, zachęcając do optymizmu i osobistej odpowiedzialności.

W skrócie: Jedz zdrowo, korzystaj z naturalnych metod leczenia i żyj zdroworozsądkowo.

 

Wpływ św. Hildegardy

Hildegarda von Bingen miała wiele pomysłów na zdrowe odżywianie. Niektórzy ludzie w dzisiejszych czasach zdecydowali się odżywiać według tych zasad i istnieją całe kluby internetowe poświęcone jej naukom żywieniowym. Lekcje Hildegardy nadal w pewnym stopniu wpływają na niemiecką kuchnię, a te zasady pomogły ukształtować niektóre kulturowe pomysły na jedzenie, z którymi możesz się spotkać podczas pobytu w Niemczech.

 

Pokarmy według ich zdolności „uzdrawiających”.

 

Jak i kiedy jeść

Pierwszy posiłek powinien być ciepły, aby rozgrzać żołądek. Posiłek ten pomaga żołądkowi dobrze funkcjonować przez resztę dnia. Dobrym posiłkiem jest tostowy chleb orkiszowy, kawa orkiszowa lub herbata z kopru włoskiego i ciepła, prażona owsianka orkiszowa z suszonymi owocami.

Pierwszy posiłek należy spożyć późnym rankiem, tuż przed południem lub około południa. Tylko chorzy i słabi powinni jeść wcześniej, aby nabrać sił.

Przed jedzeniem należy żuć nasiona kopru włoskiego, aby wspomóc trawienie i odświeżyć oddech.

Pij z umiarem. Pij podczas posiłków, ale nie za dużo, w przeciwnym razie możesz za bardzo rozrzedzić dobre soki w organizmie. Sama woda nie jest zdrowym napojem, ale woda zmieszana z sokiem owocowym lub zrobiona z herbaty ziołowej może być zdrowa.

Surowe jedzenie może zaszkodzić organizmowi. Hildegarda przestrzega przed źle przygotowanymi potrawami, które nie są ugotowane.

Najwyżej oceniane potrawy św. Hildegardy to orkisz, kasztany, koper włoski i ciecierzyca (fasola garbanzo). „Orkisz tworzy zdrowe ciało, dobrą krew i szczęśliwe podejście do życia” – pisze. Mięso powinno pochodzić od zwierząt, które jedzą trawę i siano i nie mają zbyt wielu potomstwa. Masło i śmietana od krowy są dobre, ale mleko i ser od kozy są lepsze. Oleje z nasion słonecznika i dyni są dobre; oliwa z oliwek jest zarezerwowana do celów leczniczych.

 

Wskazówki żywieniowe św. Hildegardy

 

 

W oparciu o: http://hildegardvonbingen.de/ernaehrung/ernaehrungslehre/